Saturday, 3/3

Yakima SunDome Trophy Round

Game 23:  Championship

W.F. West 64, Archbishop Murphy 52

Link to box score

ESN Girls 2A All-Tournament Co-MVP Julia Johnson scored 18 points and grabbed 7 rebounds while her counterpart Kiara Steen added 14 as the Bearcats roared from 15 points down to win their second championship in the past five years.  Erika Brumfield, a second team All-Tournament choice, tallied 16.

Emily Rodabaugh, First Team All-Tournament, led the Wildcats with a game-high 19 points and grabbed six rebounds.  Maddie Hill scored 11 and Julia Lucas had 8 points and 9 rebounds.

Read more about the game in The Olympian and  The Daily Herald

Photo Gallery

Game 22:  Third Place/Fifth Place

East Valley (Spokane) 47, East Valley (Yakima) 44

Link to box score

Genesis Wilkinson, who tallied a team-high 12 points, scored with 17 seconds to go to life the Knights past the Devils in a battle of teams with the identical school name.  Faith Adams added 10 points for the winners.

Ashlynn Sylve had a game-high 15 points for the Devils, while Kalli Willett and Alyssa Valdez each added 12.

Read more about the game in the  Spokane Spokesman-Review and the Yakima Herald-Republic.

Photo Gallery

Game 21:  Fourth Place/Sixth Place

Black Hills 51, Lynden 47

Link to box score

Senior point guard Lindsey Nurmi was named to the First Team All Tournament team after scoring 18 points and grabbing 7 rebounds for the Wolves.  Junior forward Maisy Williams, named Second Team All-Tournament, added 14 points and 9 rebounds.

Keylie Hershey’s 18 points led the Lions, who also got 11 from Livia Tjoelker. Read more about the game in The Olympian and the Lynden Tribune

Photo Gallery

Friday, 3/2

Yakima SunDome Semi-finals

Game 19:  Archbishop Murphy 56, East Valley (Spokane) 48

Link to box score

Julia Lucas posted an impressive 20-point, 12-rebound performance as the Wildcats moved on to the finals.  Maddie Hill added 13 and Emily Rodabaugh 10.

The Knights leading scorer, Genesis Wilkinson, also had a double-double, with 14 points and 13 rebounds.  Bri Holecek added 12 points and Faith Adams 11.

Read more about the game in The Daily Herald and the Yakima Herald Republic

Game 20:  W.F. West 40, East Valley (Yakima) 38

Link to box score

Bearcat sophomore Taya McCallum tied the game at 38-38 with her only field of the day, a 3-pointer, and Julia Johnson scored the game winner as W.F. West erased a 9-point second-half deficit.  Erika Brumfield lead the Bearcats with 12 points and 9 rebounds while Johnson had 10 points.

Ashlynn Sylve paced the Devils with 15 points and 8 rebounds.  Alyssa Valdez contributed 9 points while Natalie Andreas had 7 points and 9 rebounds.

Read more about the game in The Olympian and the Yakima Herald-Republic

Consolation Games

Game 17:  Lynden 38, North Kitsap 34

Keylie Hershey led the way with 11 for the Lions who move into the 4th/6th place against Black Hills on Saturday at 8 a.m.  Olivia Selembo tallied 15 points for the Vikings, who are eliminated.

Link to box score

Read more about the game in the Kitsap Sun

Game 18:  Black Hills 58, Wapato 38

Maisy Williams scored 14 of her 17 points in the second half as the Wolves moved into the 4th/6th match-up with Lynden at 8 a.m. Saturday.  Janealle Sutterlict scored a game-high 18 for the other Wolves, while Chehalis Aleck added 11.

Link to box score

Read more about the game in The Olympian

Thursday, 3/1

Yakima SunDome Quarterfinals

Game 13:  Archbishop Murphy 41, North Kitsap 29

The Wildcats led from start-to-finish behind a balanced rebounding and scoring effort.  Emily Rodabaugh tallied a game-high 12 points and also collected 8 rebounds and five blocked shots.  Megan Dorney reached double figures with 10 points and had six rebounds.  Julia Lucas just missed a double-double with 9 points and 9 rebounds.

Olivia Selembo led the Vikings in scoring for the second straight day, this time with 9 points.  Noey Barrieth scored just 4 points, but grabbed 10 rebounds.

Archbishop Murphy moves on to play East Valley of Spokane in a semi-final matchup on Friday at 3:45 p.m.  North Kitsap drops into the 4th/6th bracket and meets Lynden in a loser-out game at 9 a.m. Friday.

Link to box score

Game 14:  East Valley (Spokane) 58, Lynden 38

The Knights held Lynden to 15.8 percent shooting in the second half to insure the Lions would not repeat as 2A champions.  Grace Wilkinson, who also had 2 assists and 3 blocked shots, lead East Valley with 16 points.  Faith Adams contributed 13 points while Brie Holecek tallied 10 points and dished out 4 assists.

Lynden had balanced, if low, scoring as both Ruby VanderHaak and Alexis Holman had nine and Livia Tjoelker 8.

East Valley meets Archbishop Murphy in a 3:45 p.m. semi-final on Friday while Lynden drops into the 4th/6th bracket where it will face North Kitsap in a loser-out game Friday at 9 a.m.

Link to box score

Read more about the game in the Lynden Tribune

Game 15:  East Valley (Yakima) 60, Wapato 45

East Valley’s balanced scoring propered them into a Friday 5:30 p.m. semi-final against top-ranked W.F. West.  Five players reached double figures:  Kalli Willett 12, Natalie Andreas and Delana Bivins 11 each, Alyssa Valdez and Ashlynn Slyve 10 each.

Janealle Sutterlict topped the Wolves with 20 points and Amanda Gonzalez added 12.

Link to box score

Game 16:  W.F. West 60, Black Hills 46

Senior point guard Kiara Steen led the way with 17 points and Maggie Vadala compiled a 10-point, 15-rebound double double as the Bearcats beat Evergreen Conference rival Black Hills for the fourth time.  W.F. West will meet East Valley (Yakima) in a 5:30 p.m. semi-final on Friday.

Lindsey Nurmi led the Wolves with 15 points while Megan River added 11.  Black Hills moved on to a 10:30 a.m. consolation game with Wapato on Friday.

Link to box score

Read more about the game in The Olympian

Wednesday, 2/28

Yakima SunDome Loser Out Bracket

Game 9: North Kitsap 50, Burlington-Edison 47

The Vikings overcame an early Burlington-Edison lead and outshot the Tigers, 49%-28%, and will move on to play Archbishop Murphy in a 9 a.m. quarterfinal on Thursday.  Burlington-Edison, last season’s runner-up, is out.

Olivia Selembo led North Kitsap in scoring with 18, while Erin Pearson added 12 and Noey Barreith 11.  Allyson Ray topped Burlington-Edison with 17 and Afton Field scored 10.

Link to box score

Game 10: Lynden 55, Washougal 46

The Panthers led 13-8 after a quarter, but the Lions turned the tables with a 19-6 second period and held on to advance to a 10:30 a.m. quarterfinal Thursday against East Valley of Spokane.  Washougal is out.

Keylie Hershey led all scorers with 18 points thanks to 11-of-12 shooting at the foul line while Livia Tjoelker added 12 and Faith Baar 10 for Lynden.  Beyonce Bea topped Washougal, which played only six players, with 15.

Link to box score

Read more about the game in the Lynden Tribune

Game 11: East Valley (Yakima) 53, Port Angeles 26

Port Angeles was never in the game, falling behind 20-2 after a quarter and wound up eliminated from the tournament while East Valley moves on to meet defending champion Lynden in a 10:30 a.m. quarterfinal Thursday morning.

Ashlynn Sylve paced the Red Devils with 17 points while Delan Owens had 10.  East Valley played 11 girls and nine scored.  Gracie Long had a team-high eight points for the Roughriders to go with 7 points, 6 rebounds and 2 assists from Madison Cooke.

Link to box score

Read more about the game in the Yakima Herald-Republic

Game 12: Black Hills 60, White River 46

Senior point guard Lindsey Nurmi scored a game-high 18 points as the Wolves jumped out to a 9-1 lead early and were never in serious trouble.  Black Hills faces a fourth attempt at defeating Evergreen Conference rival W.F. West in a 2 p.m. quarterfinal tomorrow.  The Hornets are out.

Maisy Williams supported Nurmi’s effort with 12 points as eight different Wolves scored.  White River got 17 points from Kara Marecle and 12 from Georgia Lavinder.

Link to box score

Read more about the game in The Olympian


Regional Winner’s Bracket (Winner to Top 8; Loser to Wednesday Loser Out Game)

Game 1: East Valley (Spo) 75, White River 62

Game 2: WF West 56, Lynden 43

Game 3: Wapato 58, Burlington-Edison 38

Game 4: Archbishop Murphy 50, Port Angeles 36

Regional Loser Out Bracket

Game 5: Black Hills 59, Liberty (Issaquah) 41

Game 6: Washougal 55, Fife 38

Game 7: North Kitsap 52, Renton 42

Game 8: East Valley (Yak) 55, Prosser 45

Photo Gallery of Regional Games